Třídění šatníku

04.03.2023

Otevřete si skříň/skříně s Vaším oblečením i doplňky a položte si následující otázky:  Jsem v tomto oblečení/doplňku právě teď Já? Když si oblečení obleču mám z něho radost? Vyjadřují tyto kousky můj aktuální styl? Jak často si třídím oblečení? Umím dát ze skříně pryč oblečení, do kterého už nezhubnu, je seprané, vytahané atp.? Pokud si ve skříni nechávám oblečení již pár let, i když ho nenosím, PROČ ho nedokážu ze skříně dát pryč? Jaké pocity bych měla, kdybych musela nenošené oblečení vytřídit? Nebojím se financovat do kvalitních materiálů? 

Otázek můžete mít v hlavě mnohem více, klidně si je napište na papír, jelikož, co je napsané  to lidské oko lépe zpracuje a více zhmotní. Účinněji s myšlenkou pracuje a snaží se ji dovést do zdárného konce. Takto pracuji se svými myšlenkami, nápady JÁ a pomáhá mi to v realizaci svých cílů, jenž si dávám při třídění šatníku. 

Hlavní je mít před tříděním šatníku ZÁMĚR, PLÁN, SYSTÉM. Jasně si v hlavě promítejte hlavní důvod, PROČ chcete šatník třídit, bez jednoznačného argumentu ho správně nevytřídíte a stane se vám, že nakonec nad tímto krokem mávnete s odporem rukou a přesunete akci na jindy. Třídění šatníku není nikterak záživná věc, jenž by ženy s oblibou prováděly, avšak je nedílnou součástí procesu dát sbohem kouskům oblečení, doplňkům, s nimiž již delší dobu nesouzníte, neutvářejí váš aktuální styl. Když budete umět efektivně tvořit váš šatník, tak ho bude umět i efektivněji třídit. Z mého článku Tvoření šatníku již znáte, jak ho efektivně vytvořit, to bude platit i s jeho tříděním.

Nemějte v šatníku kousky, do kterých s jistotou nezhubnete (nezmění se vám proporce těla, z důvodu genetiky, př. širší pánev) a nepoužívejte fráze typu "co kdyby" osvědčilo se mi, že to jsou nejhorší myšlenky, jenž vás omezují a brání vám ve vytřídění šatníku. Chápu, že se s vybranými kousky mohou pojit nějaké vaše význačné, nezapomenutelné životní události. Samozřejmě i já takové mám především, když jsem si oblečení zakoupila na cestách v zahraničí. Pokud takto označené oblečení nedokážete dostat pryč z domu, tak si ho uložte do krabice a umístěte ji mimo dosah vašich očí. 

Až se splní, že do kousků zhubnete, vynesete je na nějakou příležitost, tak si pro krabici dojděte a vraťte si kousky zpět do skříně. Jen krabice neukládejte na místa jako jsou půda, sklep, kde je vyšší vlhkost, prašnost. Vlákna látky by se vám nenávratně roztříštila. Další mé doporučení zní, oblečení úhledně složte, ponechte na ramínkách, aby se taktéž vlákna látky neponičila. 

Jestliže se rozhodnete, že do krabice nepatří a dokážete je poslat dál, tak to udělejte. Můžete je darovat pro neziskové organizace, které je předávají osobám v nouzi, př. Diecézní charita, Červený kříž, Klokánek, Sova, či je darujte do second handů. Osobně mám s tímto typem použití z druhé ruky zkušenosti. Čtyři roky jsem vypomáhala na charitním šatníku. Byla to skvělá zkušenost a naučila jsem se o lidech v nepříznivé sociální situaci mnoho věcí.

Šatník byste si měla třídit nejlépe sezónně (4x ročně), ale můžete i častěji, dle Vašich preferencí, změnách stylu, či naopak méně, opět dle Vašich pocitů. Já osobně se snažím dodržovat sezónní třídění. Vždy si uklidím neaktuální kousky a do popředí si dám ty, které budou nyní následovat, tzv mám to jako první na očích a vím, že to k danému ročnímu období bude pasovat. Je to přehlednější a hned vím, po čem sáhnu a nemusím se prodírat různorodými kousky pro dané sezóny. 

Na třídění si vymezte dostatek času, kdy vás nikdo a nic nebude rušit, nejideálněji o víkendu. Nemusíte si šatník vytřídit za jeden víkend, doporučuji si to rozdělit na více víkendů. Kdy například první víkend budete třídit horní díly (trika, topy, halenky, košile...), další víkend svrchní díly (mikiny, svetry, saka, kabáty, bundy...), a poté spodní díly (kalhoty, šortky, sukně, šaty...). Díky tomuto postupu si hned při prvním víkendu třídění nespotřebujete veškerou chuť, energii a čas na vyřazování oblečení. Třídění šatníku by měla být pouze doplňková činnost ve vašem volném čase, neměla by vám ubírat čas trávený s rodinou apod. 

Pokud nejste zvyklá pravidelně třídit a děláte to jen nárazově. Nemějte hned špatný pocit z toho, že Vás třídění bude stát více energie a času. Důležité je, abyste na konci třídění měla radost a byla spokojená s Vaším šatníkem. Máte v něm konečně jen ty kousky, které opravdu nosíte, jsou dobře kombinovatelné, a hlavně vyjadřují Váš styl. A v tom tkví KOUZLO třídění oblečení. Vzhůru do toho.

Foto: stocksnap.io