Trend SLOW FASHION - pomalé módy, která si zakládá na kvalitě před kvantitou.

22.06.2023

O Slow fashion neboli pomalé módě jste jistě z nějakých sociálních médií, či známých slyšely. Přesto jsem se rozhodla zabrousit do ní více a především vám chci nastínit, co mohlo za její vznik a jak to ovlivnilo naši společnost.

Vyrábění kvalitního oblečení, které vám zůstane ve vaší skříni mnohem déle než oblečení vyrobené fast fashion - rychlou módou (nové výrobky každou sezónu, přičemž výroba oblečení je zaměřena na co nejnižší náklady. Výsledkem je tak nižší kvalita, rychlejší opotřebení, a tudíž i větší spotřeba oděvů a plýtvání zdroji). 

Pomalá móda šetří nejen vaše finance, ale i čas pro výrobce, krejčí v továrnách. Nyní jsem se dostala k hlavnímu důvodu vzniku pomalé módy. 

Roku 2013 se v Bangladéši zřítila továrna, kde pracovníci vyráběli oblečení, bohužel zde zemřelo několik stovek lidí i dětí a jen proto, že majitelé firmy pouštěli lidi do továrny, i když věděli, že je ve velmi špatném stavu.

Tragická událost se rozšířila po celém světě a proběhlo mnoho demonstrací, kde lidé zdvihaly transparenty s nápisy.

VÝHODY SLOW FASHION

  1. Udržitelnost: Slow fashion zajišťuje udržitelnou výrobu, používání organických materiálů (bio bavlna, bambus, vlna, které jsou plně rozložitelné a neznečišťují životní prostředí), recyklaci a podporu místních komunit.
  2. Kvalita: Výrobky slow fashion jsou vyrobeny z kvalitních materiálů, jsou odolné a mají dlouhou životnost. To umožňuje zákazníkům nemuset opakovaně kupovat nové oblečení, což šetří peníze a snižuje množství odpadu.
  3. Etika: Slow fashion garantuje spravedlivé pracovní podmínky a ohodnocení v celém dodavatelském řetězci. Etické procesy mohou podpořit regionální ekonomiky a zlepšit život zaměstnanců v textilním průmyslu.
  4. Originalita: Slow fashion se liší od masově vyráběného oblečení, každý kus je trochu jiný. To spojuje individualitu, nadčasovost a originální design.
  5. Přístupnost: Slow fashion zahrnuje i zodpovědné módní chování, jako je sdílení oblečení mezi rodinnými příslušníky, prodej nepoužitého oblečení přátelům, nákup z druhé ruky nebo přešívání starších kusů.

NEVÝHODY SLOW FASHION

  1. Proměnlivá cena: Výrobky slow fashion mají různé ceny. Někdy mohou být dražší než jejich masově vyráběné alternativy, ale ne vždy. Cena závisí na výrobci, konkrétním kusu oblečení a místě nákupu.
  2. Menší výběr: Oproti fast fashion nabízí slow fashion omezenější výběr střihů a velikostí.
  3. Delší doba výroby: Některé slow fashion kusy vyžadují delší dobu výroby a nemusí být ihned k dispozici.
  4. Omezená dostupnost: Některé značky slow fashion nejsou dostupné ve všech zemích, obvykle začínají jako regionální a podporují místní komunity.

Některé značky se specializují na recyklaci materiálů, zatímco jiné dávají přednost použití organických materiálů. Americká značka Patagonia, která se zaměřuje na recyklaci a opravu oděvů, minimalistický oděvní značka Everlane, francouzský výrobce ekologických tenisek Veja, britská společnost People Tree se zaměřením na udržitelnou módu a německý brand Armedangels, který vyrábí oblečení z čistě organických materiálů. 

Díky slow fashion je na vzestupu zájem o nákupy v second handech, které byly trendy obzvášť v 90.letech, kdy i moje babička mi nakupovala kvalitní a značkové oblečení právě v těchto kamenných prodejnách. V dnešní době si oblečení můžete vybírat i virtuálně, z pohodlí domova a jsou pro vás připravené i kousky z druhé ruky od světových módních značek, př. Versace, Dior. Až půjdete kolem nějakého sekáče, mrkněte do něj na pár cedulek oblečení, třeba se na vás usměje štěstí. 

Jaký názor máte na pomalou módu vy? Snažíte si kupovat kvalitní oblečení? Pokud oblečení z jakýchkoliv důvodů již neunosíte, šíříte ho dál (charita, second hand, známí, samy si přetvoříte) nebo ho vyhodíte?

Foto: pinterest.com, canva.com