Dominantní barevná vlastnost

23.05.2024

Dominantní barevná vlastnost (DBV) se definuje přirozenou barevností vaší tváře (tón pleti, vlasů, očí), jak moc má výrazné zbarvení, kontrasty. Co je v ní nejvíce výrazné, čeho si na ní lidé všimnou nejdříve, př. výrazné rysy, bledá, tmavá, zářivá barva pleti, vlasů, očí. Je prvním krokem k výběru správných barev k vaší tváři (oblečení, doplňky, obuv, vzory...).

Na základě této dominantní barevné vlastnosti existuje rozdělení na 6 typů: 

  • tlumená
  • tmavá
  • světlá
  • chladná
  • teplá
  • zářivá

Koukněte se do zrcadla a prohlédněte si svou pleť (nanalíčená) a přirovnejte k ní jeden zmíněný typ. Když si ho určíte, už budete snáze znát, jaké barvy oblečení byste měla nosit v rámci kontrastnosti. Pokud máte světlou pleť, noste světlé odstíny barev atp. Jaké barvy se k vám hodí naleznete v mém dalším článku Barevné typy. Mrkněte na ně a propojte si DBV s barevnými typy, a poté se je snažte správně kombinovat. 

Když si s něčím nebudete jistá, přizvěte si k sobě pro radu kamarádku, či oslovte osobní stylistku, typoložku, která Vám s tím více pomůže a naučí vás, jak poznat svou DBV, barevný typ, a jak vše dohromady vhodně kombinovat. I já se ve volném čase věnuji stylingu a výběru barev. Můžete mě kontaktovat emailem, který naleznete v kategorii O mně.

Kontrasty myslím to, jaký máte v tváři rozdíl tmavosti a kolik pestrosti v ní máte. Poté kontrasty v tváři zopakujte na oblečení, tzn. napodobte barevnost tváře do barevnosti oblečení (rozdíl tmavosti) a napodobte míru pestrosti oblečení s pestrostí tváře. 

Tlumenou barvu vaší tváře a oblečení lze charakterizovat tak, že si představíte, že máte před tváří kouřovou clonu a do barvy př. modré je přidána ŠEDÁ. Tato barva přirozeně ztlumuje.

Vhodné barvy noste v horní části těla, blíže u tváře a méně vhodné barvy na spodní části těla, dále od tváře. To, že pro vás není vhodná např. černá barva, neznamená hned, že ji musíte nadobro vyřadit ze šatníku. Můžete si ji ponechat na kusy oblečení ve spodní části (sukně, kalhoty, pásek), obuv, kabelku, lak na nehty. 

Zkuste si představit nějaké zvíře, př. psa. Má mít správně černou hlavu a černé tělo, aby byl celkově vnímán harmonicky, že tak to má být a navazují na sebe barvy přirozeně. A teď si představte, že má černou hlavu, ale bílé tělo. Už to nebude působit harmonicky, ale jako, kdyby barva těla patřila jinému psu. 

Tak to platí i u propojení barevnosti tváře a oblečení na těle. Pokud budou spolu korespondovat a navazovat na sebe přirozeně, tak budou v harmonii a budou pro sebe jako stvořené. V opačném případě bude nesprávná barva oblečení brána jako samostatná, patřící jiné osobě a ne vám. Díky této jednoduché představě, jsem pochopila, jak přiřazovat barvy na oblečení k mé barvě pleti, aby tvořili celek, nikoliv dvě samostatné jednotky. 

Úkoly pro vás:

  • nalezněte vaše ideálně barevné schéma
  • poznejte své individuální kontrasty
  • naučte se barvy vhodně kombinovat
Natočila jsem pro vás video věnované dominantní barevné vlastnosti. Jukněte.