8 základních vzorů látek
Předtím, než si přečtete základní informace o 8 základních, nejpoužívanějších vzorů na látkách, podívejte se do vaší skříně. Naleznete tam nějaké kousky se vzory? Pokud ano, jaké tam máte nejčastěji, v jakých barevných kombinacích? Umíte je kombinovat s jinými kousky? Nosíte v outfitu vzor na jednom dílu oblečení (horní, svrchní, dolní) nebo k němu přidáváte ještě další vzor? Máte vzory i na doplňcích? Jsou vzory menší nebo se nebojíte i větších? Umíte vzory situovat do správných částí těla dle vaší postavy?
Mezi mé oblíbené vzory patří květiny a kostky. Sáhnu po nich nejčastěji v kombinaci s daným ročním obdobím. Květinové vzory nosím na jaře a v létě, kostky nosím na podzim a v zimě. Jediný vzor, který mám v šatníku jen na jedné košili je zvířecí vzor šelmy. Nějak jsem mu nepřišla na chuť. Jsem povahou introvert a zvířecí vzor upoutává pozornost a hodí se mi spíše k extravertům. Co si o zvířecím vzoru myslíte vy?
1. TARTAN A VICHY
Tartan je charakteristický pro skotskou a britskou tradici. Je symbolem skotského vzdoru proti Angličanům v době války, kterou vedl Karel Eduard Stuart. Jeho vojáci i sám panovník bojovali v tradičním skotském tartanovém (károvaném) oděvu. Tento vzor si oblíbila i královna Viktorie a její manžel Albert, který ho pojmenoval Balmoral (dle jména skotského sídla, je ušit za použití šedé látky, která je protkána červenými a černými nitěmi).
Vzorem jsou kostky nejčastěji s použitím barevných nití červené, zelené, modré, žluté.
Dokáže být klasický i výstřední. Nosí ho lidé po celém světě bez ohledu na postavení, př. mohou ho nosit členové britské královské rodiny, ale i punkeři. Lze ho zakomponovat do různých částí oděvů. Nikdy nevyjde z módy.
Je oblíbený i u módních návrhářů, například si ho oblíbili Vivienne Westwood (tomuto vzoru věnovala r. 1993 celou módní přehlídku v čele s Kate Moss), Alexander McQueen, či Coco Chanel.
Vichy je charakteristický pro francouzskou tradici. Je pojmenován po francouzském městě Vichy. Nazývá se též jako gingham.
Jedná se o univerzální vzor, který se dobře kombinuje do jakéhokoliv módního stylu, př. ležérní, elegantní, romantický. Oblíbené je i na tento vzor přidávat jiné aplikace, př. výšivky, které kostky příjemně oživí. Barevná kombinace vedle černobílé, je i pastelová, která se hodí na letní dny. Tmavší barvy kostky dodávají oblečení dynamiku a rebelii, světlejší barvy něžnost a jemnost. Vzor se aplikuje na různorodé oděvy, př. košile, šaty, sukně, ale i na trenčkoty, kabáty. Pozadu nezůstávají ani doplňky, př. mašle na čelence, vázání na lodičkách.
Tento vzor proslavila herečka Brigitte Bardot, která si z něho ušila svatební šaty.
2. NÁMOŘNICKÉ PRUHY (angl. navy stripes)
Je charakteristický pro francouzskou tradici a především námořníky. Jedná se o vodorovné pruhy, nejčastěji v tmavomodré a bílé barvě. Na těle by správně mělo být 21 pruhů v bílé barvě a 21 modrých pruhů. Bílé jsou širší (2cm) než modré (1 cm). Na rukávech je 15 bílých a 14 či 15 modrých. Je v módních stylech, př. ležérní, sportovní, ale i elegantní.
Námořníci nosili pruhovaná trika, svetry z jednoduchého důvody, aby byli lépe vidět v moři, pokud by přepadli přes palubu. Oděvy se vyráběly ze směsi vlny a bavlny, které jsou charakteristické pro pevnost, pružnost, prodyšnost a je v nich teplo. Výstřih byl lodičkový, větší, aby se rychleji oblékal a rukávy byly kratší, aby si je nenamáčeli ve vodě.
Módní návrháři vzor vložili do svých kolekcí, př. Coco Chanel, která pozorovala námořníky, jejich pruhovaná trika ji natolik zaujala, že je využila do volnočasových outfitů. Jean Paul Gaultier, je použil na flakon svého prafému La Male.
3. PUNTÍKY (angl. polka dot)
Jsou oblíbené na šatech, sukních, halenkách, ale i na doplňcích (obuv, kabelka, šátek...). Avizuje k romantickému stylu. Puntíky mohou být menší i větší velikosti, ve dvou různých barevných kombinacích, mezi nejoblíbenější patří kombinace bílých puntíků na barevném pozadí (červená, černá, tmavomodrá, či pastelové barvy). Na někoho působí puntíky sentimentálně, staromódně. Nebudou vždy oblíbené u všech žen, ale jsou nadčasové.
Poprvé spatřili světlo světa ve 30. letech, kdy se používaly nejčastěji na šaty, bílé puntíky na černém nebo modrém podkladu. Nosila je např. Eleanor Roosevelt. V 50. letech byl boom bílých puntíků na červeném podkladu. Oblékla je např. Marilyn Monroe. Používal je Christian Dior. Šaty s puntíky jsou typické pro tanečnice španělského tance flamenco. Puntíky jsou spojovány i s americkou módní návrhářkou Caroline Herrerou, která v 80. a 90. letech předváděla na módních přehlídkách šaty s puntíky.
4. KOHOUTÍ STOPA A PEPITO
Kohoutí stopa (angl. houndstooth check)
Je charakteristická pro skotskou historii. Roku 1885 ve Skotsku byla kohoutí stopa výsledkem experimentu se střídáním barev, ale výrazný obchodní úspěch výrobci nezaznamenali. Pro konzervativní zákazníky byl vzor příliš moderní, Roku 1933 se ze vzoru ušilo pár dámských jezdeckých kabátků, kloboučků a sukní.
Je tkanina se střídajícími se tmavými a světlými čtverci, které jsou pootočené o 45 stupňů. Hodí se do elegantního a luxusního stylu. Vzor je velmi výrazný a větší velikosti. Každá žena, proto nebude mít odvahu ho zařadit do svého šatníku. Hodí se více ke štíhlejším postavám, jelikož má tendenci rozšiřovat. Volila bych ho zpočátku na menších kusech oblečení, př. šátek, sukně. Když vás osloví, zkuste ho vyzkoušet i na větších plochách, př. šaty, kabát. Třeba s přibývajícím věkem, změněnými preferencemi se vám zalíbí a budete za něj ve vašem šatníku vděčná. Noste k němu decentnější šperky.
Pepito (angl. shepherd's check)
Je velmi podobný vzor ke kohoutí stopě, též je tvořen tmavými a světlými čtverci, ale nejsou pootočené. Vzor má menší velikost, tudíž není tak výrazný jako kohoutí stopa. Takže byste ho mohly snáze zařadit do svého šatníku. Jelikož má drobnější vzory, tak se bude hodit k jakémukoliv typu postavy. Dobře se kombinuje se sytými barvami (červená, fuchsiová, smaragdová, žlutá, královská modř...).
Pro vás odvážnější: Zkuste kombinovat tyto vzory i s jinými, př. s proužky, rybí kostí.
RYBÍ KOST (angl. herringbone)
Historicky je spojená se starými Římany a jejich veřejnými cestami, díky kterým dokázali utřídit svou říši. Jejich podloží byla tvořena kamennou drtí a na nich byly poskládané cihly do tohoto lámaného a odolnému vzoru. Později se objevily v Itálii a hodily se do pánských oděvů. Postupně se začal objevovat i v dámské módě.
Podobá se kosti sledě. Má klikatý vzor s kontrastními barvami nití (černá a bílá, černá a šedá). Spadá do elegantního a luxusního stylu a působí konzervativním dojmem. Objevuje se na oděvech jako jsou kabáty, kostýmky, vesty. Pracoval s ním i módní návrhář Nicholas Ghesquiere.
ZVÍŘECÍ VZORY (kočkovité šelmy-leopard, tygr, zebra, krokodýl, had...)
Tyto vzory působí sebevědomým, dramatickým, ženským dojmem. Hodí se do ležérního, kreativního, elegantního a luxusního stylu. Nosí se na jakýkoliv částech oděvů a doplňků. Hrajte si s jejich umístěním, experimentujte, ozvláštněte svůj look. Příjemně oživí outfit, Hodí se do letního a podzimního období. Je lepší mít v looku jen jeden zvířecí vzor a k němu jednobarevné kousky. Zvířecí vzor je sám o sobě výrazný a jiným vzorem by se jeho dojem narušoval. Chcete-li ke zvířecímu vzoru i přesto přidat jiný vzor, tak ho mějte v doplňku. V současné době nemusí být zvířecí vzor jen v barvách daných zvířat, ale i v jiných barevných kombinacích. Což je příjemná změna a je to více šmrncovní. Neoblékejte si oblečení s těmito vzory v případě formálních událostí, působilo by to lacině a porušovalo by to pravidla etikety - dress code.
PAISLEY
Je spjat s érou hippie v 50. letech. Dnes s boho stylem a kreativním, přírodním stylem. Vzor připomíná nabobtnalé semínko, mango, ptačí pero, zjednodušený symbol jin a jang. Tvar symbolizuje plodnost, hojnost. Vznik je tradován do Indie, kde se používal na kašmírové šály.
Tento vzor byl oblíben nejen u hippie, ale i neworské gangy se s různě barevnými šátky s daným vzorem od sebe odlišovaly. Mezi homosexuály v San Francisku byly též symbolem a projevem, že se jim někdo líbí a to vyjadřovali tak, že mu předali červený šátek s paisley vzorem. Dá se tedy shrnout symbolika paisley, že jeho prostřednictvím se vyznávají formy lásky, př. volná a zakázaná.
V dnešní době ho do svých kolekcí zařazují př. Yves Saint Laurent, Gucci, Dolce a Gabbana, Burberry. Nejčastěji se aplikuje na horní a svrchní oděvy, méně na dolní. Kombinovat vzor můžete s jednobarevnou barvou, sytější, tmavší i světlejší. Zkuste ke vzoru přidat i jiný vzor a vnímejte, jak to k sobě bude pasovat.
KVĚTINOVÉ VZORY
Myslím si, že jde o nejpopulárnější vzor. Budou ho preferovat ženy, které mají romantický styl, či vintage styl. Nošení oděvů s květinovým vzorem se nejlépe vyjímá v letních měsících, neboť barevnost léta nejvíce podtrhuje barvy květin a to tím, jak příroda vypadá. Také je plná voňavých, barevných květin. Květinový vzor můžete nalézt na jakémkoli typu oblečení a doplňku. Jen myslete na to jakou velikost, barevnost květinových vzorů budou mít a správně je rozložte na vaší postavě. Máte-li širší ramena a hrudník mějte drobnější květinový vzor s více výraznými barvami, pokud máte drobná ramena a štíhlou postavu vybírejte světlejší a větší vzory. Někdy i přes tyto pravidla dejte na svůj vnitřní pocit, Když máte plnější postavu někdy je lepší volit větší vzory, neboť v menších vzorech a příliš blízko u sebe budete jakoby utopená a postavě to neprospěje. Květinové vzory se dobře kombinují i s jinými vzory, př. pruhy, kostkami. Působí nadčasově a nevyjdou z módy.